A mítosz szerint, amikor az Úr a világot teremtette egy kisebb csoportnyi emberről megfeledkezett, s később nekik ítélte a világ legszebb részét – az embercsoport volt a szlovének, s a hely pedig a mai Szlovénia. Hogy a szlovének mítoszának van-e valóság alapja nem tudni, de egy biztos, hogy ez a csöppnyi ország olyan természeti adottsággal van megáldva, amely a legszebbek közé emeli.
Tengerpart, alpesi hegyvidék, nyugodt tavak, vad folyók, dús legelők, föld alatti csodák, amelyek Európa szívében vonzák a turistákat. Kis ország, könnyen bejárható, vendégszerető a lakosság, s aki a sportos napok után a tengerparton pihenne egyet az is megtalálja a számítását. Igaz, az Adria csak csupán 45 km hosszan mossa az ország partjait, de romantikus kis halászfalvak és tiszta, kényelmes, bár igencsak sziklás partvidék jellemzi.
A Júliai-Alpok havas csúcsainak a Bled és Bohinj tavakban való visszatükröződése nemcsak a téli sportokért rajongókat vonza, hanem a nyári napsütésben túrázókat is. S, ha a Bledi tavon álldogáló kis szigetre átvitetjük magunkat, akkor az ottani XV. századi templom harangja teljesíti egy kívánságunkat.
Nem messze a tótól, a Triglavi Nemzeti Parkban találjuk Szlovénia legmagasabb csúcsát, a Három fej hegyet (2864 méter), amelynek lábánál olyan réteken fürödhetünk a szebbnél szebb és ritkábbnál ritkább mezei virágokban, amelyeket még a közeli svájci gazdák is megirigyelnének. Nem véletlen, hogy fantasztikus sajtok készülnek a környéken.
A fővárost, Ljubjanat azoknak nem szabad kihagyni, akik kiváló bárokra és szórakozási lehetőségekre vágynak. Kevés ugyan a városban a nagyívű látnivaló, de azért ezeréves múltja ott pihen az épületeken.
A tengerparton Koper és Piran kisvárosokban járva könnyen az olasz vagy a dél-francia tenegerpart varázslatos helyein képzelhetjük magunkat. Vitorlások, mediterán hangulatú épületek, felfoghatatlanul kék tenger, s az autómentes körzeteknek köszönhetően nyugalom várja a turistákat.
Szlovénia a föld alatti csodák országa is lehetne, hiszen Postojnai barlangrendszer nagyságát már az is érzékelteti, hogy a látogatókat kisvasúttal viszik a hegy gyomrába. A 20.570 méter hosszú cseppkőbarlangot már a XIII. században látogatták turisták és koncertterme 10ezer ember befogadására is alkalmas. Ha már a barlangoknál járunk, akkor Szlovéniában van egy másik, igen különlegesnek számító építmény, a Predjamai barlangvár, amelyet egy 123 méteres szikla közepére, a hegy bejáratába építettek a XII. században. Termei látogathatóak.
S mindenképpen meg kell említeni Szlovénia látnivalói között Lipicát, az olasz határ melletti kis települést, ahonnan a híres lipicai lovak származnak. A településen természetesen ma is minden a lótenyésztésről és a lóiskoláról szól.
Szlovénia 2014-es országimázs videójához egy sportolót, Tina Maze-t hívta segítségül, aki kétszeres olimpiai és négyszeres világbajnok szlovén alpesisízőnő. Az ő szíves invitálásának ki tudna ellenállni!? Nézzétek csak!
Ne feledkezzetek meg az adventi játékunkról, ahol egy értékes svájci csokoládécsomagot nyerhettek és amelynek leírását itt az első adventi bejegyzésben találjátok.
Ajándéknak nyugodtan adhatunk a kirándulást, cseppköveket és várakat kedvelő szeretteinknek belépőket a Postojnai cseppkőbarlangba, s a közelében fekvő Predjamai várba, hiszen mindösszesen 32 euróért mindkettőt meglátogathatjuk és 510 km-re fekszenek Budapesttől. A belépőkről itt tájékozódhattok.
Mit szólnátok az ünnepek után, mondjuk szilveszterre vagy újévre egy szlovén szögleveshez. S igen, tényleg jól írtam, szögleves. Nagyon egyszerű elkészíteni és a magyar ízléshez is közel áll.
Szögleves
Hozzávalók: 2 l főtt füstölt hús leve, 2 dl tejföl, fokhagyma, liszt, babérlevél, ecet, só.
Ha füstölt húst főzünk, az első levét elöntjük, a másodikból levest főzhetünk. Adjunk hozzá hosszúra és apróra vágott fokhagymát (ezek a szögek), babérlevelet, ecetet és szükség szerint sót. A végén habarjuk be a levest. Még több szlovén receptet találtok itt.
Játszatok velem és kezdjétek el kitölteni a tesztet, mert ez a fantasztikus csomag vár titeket.
Ha tetszett a cikk és szeretnél velem utazni máskor is, akkor kövesd az Élet sója blog Facebook oldalát, ahol bejárjuk az egész világot, s megosztjuk a tapasztalatainkat.