Kastélyok, várak, várromok, erődök, paloták, úrilakok – álljanak bárhol, bármilyen állapotban mindig vonzóak a ma embere számára. Mint építészeti remekművek, mint történetek őrzői, mint fényűző korok tanúi csábítják a látogatókat. Németországban különösen sok a jó állapotban lévő, látványos helyekre épített és ma is látogatható kastély, vár.
Top 10-es listán mutatom most a legszebbeket, amelyeket még télen is érdemes meglátogatni. Haladjunk visszafelé, bár szerintem mindegyik egy csoda, nehéz rangsort felállítani, s ha meg akarod valamennyit nézni, akkor azzal bejárhatod az egész országot.
10. Vischering vár – Észak-Rajna Vesztfália tartomány, Lüdinghausen
Vízzel töltött árok közepére építette Gerhard von der Mark 1271-ben ezt a homokkő várat, amely ma múzeum és étteremként is funkcionál. Elképesztő látvány nyújt ahogyan az árkot fák veszik körül, s a vár egy része az árok ívét veszi fel. Kis hídon juthatunk be a várba és az ott található kápolnához is.
9. Heidelbergi vár és kastély – Baden-Württemberg tartomány, Heidelberg
Nem ez Németország legéppebben megmaradt vára és kastélya, sőt még csak nem is nagyon újították fel, s mégis olyan különös bája van, amelyet mindenkinek legalább egyszer látnia kell. Minden évszakban érdemes a várból a városra nyíló és a városból a várra nyíló panorámát megnézni. A vár és a kastély, amelyet különböző korok különböző igényeinek megfelelően rakosgattak egymás mellé művészettörténetileg nem egységes, de annál inkább izgalmasabb.
8. Sigmaringeni kastély – Baden-Württemberg tartomány, Sigmaringen
A Hohenzollern család Sigmaringen ágának székhelye az egyik legöregebb kastélyok közé tartozik, ugyanis már a XI. században említenek ezen a helyen várat, amelynek egyes részei beépültek a századok során a mai kastélyba. A mai települést, ahogyan egykor az egész környéket uralja az épület, s építészeti stílusával meghatározza a városképet. Múzeuma, belső terei betekintést nyújtanak több történelmi korszakba.
7. Lichtenstein kastély – Baden-Württemberg tartomány, Lichtenstein
A páratlan Sváb Alb vonulatai között emelkedik a magasba ez a kastély, amelynek gyökerei a XIII. századig nyúlnak vissza. A jelenlegi kastélyt azonban I. Frigyesnek, Württemberg hercegének vadászlakja (amely önmagában is egy kis kastély) teszi igazán izgalmassá. Mellette áll unokaöccse aprócska kastélya, amelyet Wilhelm Hauff “Lichtenstein” című regénye ihletett a XIX. században. A látogatható épületrészekben eredeti freskókkal, bútorzattal, fegyverekkel és díszes üvegablakokkal találkozhatunk.
6. Eltz vára – Rheinland–Pfalz tartomány, Wierschem
Döbbenetesen lenyűgöző környékre tekint le Eltz vára nem messze a Mosel völgyétől. Németország legszebb várkastélyaként tartják számon a 33 nemzedék óta ugyanannak a családnak a tulajdonában álló épületet. Szerencsés múltja van a kastélynak, nem fogott rajta háború, társadalmi változás és természeti katasztrófák sem a XII. század óta. Lenyűgöző gyűjteményeik vannak festményekből, porcelánokból és ékszerekből. S ha már erre járunk, akkor egy ellenvárat is megtekinthetünk a szemben lévő dombon.
5. Wernigerode kastély – Szász-Anhalt tartomány, Wernigerode
A Harz hegység és a közeli Wernigerode város fölé magasodik ez a relatív fiatal kastély. A XIX. században fejezték be, így a romantikus stílus jegyei felfedezhetőek az architektúráján. A környék már a középkorban a német-római császárok kedvelt vadászterülete volt, erre az időszakra teszik a kastély alapjainak, korábbi épületeinek az építését, de végleges, jelenlegi formáját csak a XIX. században nyerte el. A belső várig számos kerten és parkon keresztül vezet az út felfelé.
4. Sanssouci Palota – Brandenburg tartomány, Potsdam
A palota mellett a kert is lenyűgöző Nagy Frigyes porosz király nyári rezidenciájában. A rokkokó stílusban építettet monumentális palotában nemcsak az épület külső-belső stílusában gyönyörködhetünk, hanem a barokk kert növényeiben, a teraszos elrendezésben, római szobrokban, aranyozott épületelemekben és a kínai teaházban. A „porosz Versailles-ként” emlegetett rezidenciát és a hozzá tartozó kerteket az UNESCO 1990-ben a világ kulturális örökségének részévé nyilvánította.
3. Hohenzollern kastély – Baden-Wüttemberg tartomány, Burg Hohenzollern
A számos királyt és császárt adó Hohenzollern család ősi székhelye az egyik legmesebelibb kastély Németországban. A tengerszint felett 800 méteres magasságban egy önálló kis hegyen álldogál, s tornyaival tündérek birodalmát idézi már messziről. Külső váron, kerten át a látogatók egy viszonylag új kastély udvarára érkeznek. Nem csoda, hiszen a kora középkori várat számtalanszor lerombolják, amíg végül a XIX. században a romantikus Frigyes Vilmos porosz herceg újjáépítteti. Az eredmény pedig varázslatos lett. A várról egy különös mesét itt a blogon olvashattok és ott még több fotót is találtok.
2. Neuschwanstein kastély – Bajorország, Schwangau
Európa leghíresebb és talán ki is mondhatjuk, hogy a legcsodálatosabb kastélya ez az építmény. II. Lajos bajor király a XIX. században személyes vagyonából építette, belső tereihez Wagner operák témái és karakterei adták az inspirációt. Ez a neoromantikus épület olyan, mintha egy meséből pottyanna ki a bajor Alpok lábaihoz, a Hohenschwangau völgy mellett. Az európai kultúrát kedvelő turisták számára kihagyhatatlan célpont a kastély.
- Schwerin palota – Mecklenburg-Elő-Pomeránia, Schwerin
A természet nyújtotta fantasztikus lehetőséget használták ki ennek a várkastélynak a megálmodói. A Schwerin-tó szigetén már a X. században említik a források egy vár létezését, de jelenlegi formáját a XIX. század közepén nyerte el. Romantikus historizáló stílusával lenyűgözi a távolról és a közvetlen közelről szemlélődő látogatót. Az épület egy részében ma kormányhivatal működik, de van múzeum és látogatható termek is, hogy a körülötte elhelyezkedő park nyújtotta sétalehetőségekről már ne is beszéljünk. A kastélynak saját szelleme is van, Petermännchen névre hallgat, akivel időnként a látogatók is találkozhatnak.
Vissza a történelembe, irány a német várak!
(cikk forrása: http://www.placestoseeinyourlifetime.com/)
Ha tetszett a cikk és szeretnél velem utazni máskor is, akkor kövesd az Élet sója blog Facebook oldalát, ahol bejárjuk az egész világot, s megosztjuk a tapasztalatainkat.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: