Fejér megyei bakancslista kirándulóknak

A Mezőföld, a Bicskei-dombság, a Vértes és a Gerecse déli része, a Velencei-tó és a Velencei-hegység, a Csókakő, valamennyi ismerős lehet, de ismeritek-e a Brunszvik-kastélyt, a kvircedlit, a Hollandi-házat, vagy Gorsiumot? 

Az ország legváltozatosabb domborzatú megyéjében a dombok, hegyek, síkságok, tavak, folyók, városok, falvak között a látnivalók is színesek: borvidékek, arborétumok, természetvédelmi területek, zarándokutak és kastélyok kínálják portékáikat a turisták számára.

Szeretem ezt a megyét! Szerettem már azelőtt, hogy találkoztam volna a férjemmel, aki ebben a megyében látta meg a napvilágot. Tőle és vele azonban még több szépségét sikerült megismernem az ország szívének számító koronázási megyében. Olvashattatok például itt Székesfehérvárról és itt pedig a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyról.

Fotó: dr. Szalai Krisztián

Az évek során csak úgy gyűltek a kipipált helyek, de az “ezt még látnunk kell Fejér megyében” listám valahogy nem kisebb, hanem egyre hosszabb lett. S most, amikor megkértem a székesfehérvári Tourinform irodát, hogy ajánljanak még néhány látnivalót a megyében, akkor magam sem reméltem, még ennyi mindent kell felírnom a bakancslistámra. 

Ismételten hangsúlyozom, hogy szubjektív lista következik, amelyből bizonyára kimarad néhány dolog, s amelyben a legismertebb helyek sem szerepelnek majd, s amelyek közül én már egyet-kettőt megvalósítottam.

Vágjunk bele, irány Fejér megye! 

Beethoven szimfóniát hallgatni a szabadban Martonvásáron- a Brunszvik-kastély nemcsak az óvodaalapító Brunszvik Teréz, valamint fenséges parkja miatt kötelező célpont, hanem a nyaranta kis tavának szigetén rendezett Beethoven koncertek miatt is. Első blogbejegyzéseim között beszámoltam már egy ilyen koncertről itt.

Borlevest, kvircedlit és paprikás csirkelevest kóstolni egy jófajta pohár borral a móri borvidéken. Mórra a XVII-XVIII. században sváb családok települtek be, akik nagy múltra visszatekintő szőlőművelési tradícióik mellett a sajátosan jellegzetes présházépítési stílusukkal is gazdagították a borvidéket. A jó pohár fehér bort egy igazi sváb pincében is elfogyaszthatjuk a Geszler családnál.

Fotó: Geszler pincészet

Végimenni a BaKALAND pályán Pákozdon – a Katonai Emlékparkban Pákozdon bárki kipróbálhatja milyen is a katonai kiképzés. A BaKAland a katonák által használt akadálypálya kicsinyített mása, további elemekkel bővítve, úgymint légpuska lövészet, kézigránát célba dobás, aknakeresés. 

Szentjánosbogarak rajzását megfigyelni az Alcsúti Arborétumban – minden év júniusában szervezett túra keretében – akár kisgyermekkel is – a szentjánosbogarak nyomába eredhetünk Alcsúton az arborétumban

Fotó: Alcsúti Arborétum

Naplementét nézni kenuból a Velencei-tavon – a lemenő nap sugarai világítják meg a legszebben a környezetet, s a vízen, vagy víz közelében az élmény még nagyobb lehet. A Velencei-tavon a romantikus naplemente túrán kívül részünk lehet még kincskeresésben, kora reggeli megfigyelésben, madárlesben, úszó lápok keresésében, vagy akár még sárkányhajózásban is. 

Szabadkőművesek nyomába eredni a dégi kastélyban – a legszebb klasszicista, Festetics-kastélynak mondják a dégit, de a legek sora itt nem is áll meg, hiszen körülötte van az ország legnagyobb angolparkja (amelyről itt olvashattok egy cikket) és leghosszabb halastava. S ha mindez nem elég, akkor a különlegességek sorában még ott van a németalföldi stílusban épült vöröstéglás Hollandi-ház, melynek földszintes részén tehénistálló volt, míg emeletes részén az egyik tüdőbeteg grófné szanatóriumként szolgáló lakosztálya kapott helyet. S az egész kastélyt körüllengi a szabadkőművesség titka.

Megnézni egy római császár bevonulását Gorsiumban – a táci, ókori római emlékpark nemrég újult meg, s amellett, hogy minden évben rendeznek ókori ünnepségeket, megtekinthetjük Alsó-Pannónia provincia tartománygyűlésének egykori székhelyét, komplett várost fedezhetünk fel, bepillanthatunk az egykor ittélők mindennapjaiba. 

Részt venni a székesfehérvári koronázási ünnepségeken, s megnézni az ország egyik legnagyobb épített, szabadtéri színpadán egy előadást. Nehéz elképzelni, hogy van annál nagyobb élmény egy olyan, a történelemet kedvelő ember számára, mint én, az, ha azon a helyszínen, ahol egykor a magyar királyokat koronázták részt vegyen egy koronázási ünnepségen. A minden év augusztusában megrendezett ünnepségsorozat zenés produkcióira Szikora János neve a garancia.

Halhatatlan szerelem nyomába eredni a Nádasdy-kastélyban – a nádasdladányi kastélyt (itt olvashattok egy beszámolót a kastélyról) egykori ura, Gróf Nádasdy Ferenc alakíttatta át Tudor-stílusban (egyedülálló Magyarországon) és szerelte fel a legmodernebb dolgokkal: légfűtés, gáz majd villanyvilágítás, beszélőcső hálózat, csatorna és földalatti ételszállító rendszer. Szerelme és felesége, Zichy Ilona halála annyira megviselte a grófot, hogy minden szobát úgy hagyott és rendezett be, mintha még mindig élne a felesége. A legromantikusabb kastély, ezt garantálom.  

Görbe napot csapni az agárdi pálinkafőzdében, ahol bekukkanthatunk a főzdébe, megleshetjük az évszázados hagyományokat, majd a pálinka étteremben megkóstolhatjuk a kökény, a cigánymeggy, a kajszi, az alma, a szilva, a körte és a ki tudja még hány fajta pálinkát. 

Remélem sikerült ötleteket adnom, de ha még továbbiakra vagytok kíváncsiak ebben a fantasztikus megyében, akkor itt találtok információt.

Fotók: dr. Szalai Krisztián és flickr.com

Az információkért köszönet illeti a székesfehérvári Tourinform iroda ügyvezetőjét F. Szegő Krisztinát és munkatársait.

Címkék: , , , , , , , , , , , , , , ,

Ha tetszett a cikk és szeretnél velem utazni máskor is, akkor kövesd az Élet sója blog Facebook oldalát, ahol bejárjuk az egész világot, s megosztjuk a tapasztalatainkat. 

Tovább a blogra »