Élet sója

Bologna, a tudós, kövér, vörös város

Egyes olasz városoknak van becenevük. Mindenki hallotta már, hogy Róma az Örök város (la cittá Eterna), vagy Velence a Derűs (la Serenissima), Firenze a Szépséges (la Bella). Bolognának három ilyen beceneve is van: a Tudós, a Kövér és a Vörös (la Dotta, la Grassa, la Rossa). Általános információkhoz egy városról hozzájuthatunk az útikönyvekből, de a… Tovább »

Bukott Tárgyak Múzeuma, avagy a fejlesztők baklövései

El tudod képzelni a 48 óra után megsemmisülő DVD-et vagy az átlátszó kólát? Nem? Éppen ezért buktak el ezek a termékek a piacon.  A svéd Museum of Failure Innovation kurátora, Samuel West – aki egyébként klinikai szakpszichológus – azonban úgy gondolta, hogy ezek az ötletek mégiscsak ötletek, találmányok, még ha nem is szerette úgy meg őket… Tovább »

Újranyit az örök szerelem háza Fonyódon

Molnár Csilla szépségkirálynőre emlékező kiállítással nyitja meg kapuit a felújított Kripta villa Fonyódon a hétvégén, de nemcsak ezért érdemes ellátogatni a Balaton kilátójaként emlegetett városba. A Balaton déli partján fekvő városba érkező turisták átlagéletkora igen alacsony, hiszen sok fiatal, házasodni készülő pár látogat el az örök szerelem házába, hogy egy kézfogással elnyerje az örök boldogságot…. Tovább »

Világváros-e Budapest egy turista szerint?

A turista másnak látja a várost, mint aki ott él, bizonyos helyzetekben elnézőbb, máskor pedig kritikusabb. Egészséges, építő jellegű kritika következik a magyar fővárosról a turistától, aki elmerészkedett már más európai nagyvárosokba is, tehát van tapasztalata. Kedves Budapest! Örvendek, hogy jól vagy! Úgy láttam, legalábbis abban az 56 órában, amelyet nálad töltöttem vendégségben. Vannak terveid,… Tovább »

Zempléni és tokaji bakancslista kirándulóknak

A vizsolyi méz, a hegyvidéki kecskesajt, a finom vadételek, a történelem szabdalta várak, A Magyar Nyelv Múzeuma, a gönci hordó és az ecetmúzeum hallatán rögtön kérdőre vonjuk önmagunkat, hogy Észak-Magyarország e két tájegységéről eddig miért csak a túrázás és a borkóstolás jutott az eszünkbe.  Borsod-Abaúj-Zemplén megye annyi meglepetést okozott nekem az elmúlt napokban, hogy úgy… Tovább »

A Zwack Unicum titka

Mitől lesz annyira különleges egy gyomorkeserű, hogy már több, mint 200 éve népszerű? Hogyan éli túl Európa legviharosabb 200 évét egy család és vállalkozása? S hogyan lesz egy Unicumot nem kedvelő csajból Unicum-fan alig 20 perc alatt?    Mi a titok? A történet ott kezdődött – nem, nem 1790-ben, hanem 2017-ben – , hogy meg… Tovább »

Mire elég 48 óra Osloban?

Van két szabadnapod? Találtál egy kedvezményes repjegyet Osloba? Akkor irány Norvégia! Mutatom, hogy miért érdemes 48 órát tölteni a norvég fővárosban. Véleményem szerint – jó szervezéssel, kipihent lábakkal – két nap alatt is belekóstolhatsz a fjordok és a vikingek világába. Nekünk sikerült. Norvég túránknak csupán egyik állomása volt a főváros, s éppen ezért nem jutott… Tovább »

Ingyen látogatható múzeumok március 15-én

A nemzeti ünnepek (március 15., augusztus 20., október 23.) alkalmából bárki ingyen látogathatja a magyar múzeumokat, ajánlok párat, ha mégis rosszabbra fordulna az idő március idusán. A múzeumok nevére kattintva elérhetőek a weboldalak, ahol részletes információ található a nyitvatartásról.    Reptár – Szolnok Nem csupán egy repüléstörténeti kiállítás, hanem egy igazi élménypark is számos interaktív… Tovább »

Stockholm legszerethetőbb múzeuma

Mi történik, ha egy svájci nemes és egy svéd vállalkozó lánya egybekell? Megszületik Stockholm legszerethetőbb múzeuma, a Hallwylska Palota.  Egyre többen fedezik fel a svéd fővárost, mint sokszínű úticélt. S bátorkodnak már úgy gondolni Svédországra, mint arra a helyre, ahol bizony nem fognak unatkozni, egyaránt kapnak kulturális, gasztronómiai és természeti csemegéket is. Jómagam is biztatom… Tovább »

Király úti célok Székesfehérváron

Véleményváltoztató sétában volt részem a királyi koronázó városban néhány hete. A “nincs ott semmi olyan, amit nem láttunk volna még” alig néhány óra alatt váltott át az “itt mennyi minden érdekes úti cél van” gondolattá. Unalmas osztálykirándulások, tucatnyi fehérvári királystory alkotott egy képet bennem a városról akkor, amikor feleségül mentem a férfihoz, aki Székesfehérváron született. Miután… Tovább »

12 német úti cél autórajongóknak

A német egy autós nemzet – mondják. A mondás igazsága több lábon áll, szerintem. Nem találni másik olyan országot Európában, amelynek ennyi saját autómárkája van. Nincs másik olyan ország sem az öreg kontinensen, ahol ilyen kiterjedt út(autópálya)rendszer lenne. S tudjátok mit? Szerintem a tetejében még jól is vezetnek a németek.  A kedvencem, amikor a faluban… Tovább »

Ezeket a kiállításokat látnod kell 2017-ben

Nemcsak a művészetkedvelők, hanem a sportbarátok, a színek világáért rajongók, a szociálisan érzékenyek, s a történelemet kedvelők is csemegézhetnek 2017 első felében a magyar kiállításokból. Budapest mellett néhány vidéki múzeum is különleges kiállításokkal hívogatja a látogatókat. Legszívesebben valamennyit meglátogatnám, mert véleményem szerint minden kiállítás szélesíti a látókörünket, s a mai pörgős világban megállásra kényszerít, gondolkodásra… Tovább »

Miért jönnél Kaposvárra hétvégére?

Két évtizeddel ezelőtt sokat lehetett hallani a somogyi megyeszékhelyről, ma már sokkal kevesebbet. A város alszik – mondják! S én most mégis azt mondom, érdemes eljátszani egy kaposvári hétvége gondolatával. Mutatom az érveimet, s mondjátok, hogy nem jöttök! Kaposvár ma már több, mint Csokonay, Fekete István, Rippl-Rónai, Nagy Imre, vagy Kaposi Mór városa (hogy csak… Tovább »

A nő, akit mindenki ismer, aki a Rolls-Royce-t ismeri

Biztosan te is találkoztál már Eleanor Velasco Thornton titkárnővel, de minimum láttad egy fotón, egy filmben, vagy az interneten. Több, mint 100 éve halott, de szépségének és szerelmének köszönhetően a mai napig róla mintázzák a világ legjobb autója címmel illetett Rolls-Royce emblémáját. Miért éppen róla? Hogyan lesz egy korán kihunyt életből hallhatatlan Spirit of Ecstasy?… Tovább »

Mit keresett Chaplin Svájcban?

A Genfi-tó partján nyílt meg néhány napja, a nagy komikus egykori lakóházában a munkásságát és életét megidéző múzeum, Chaplin világa címmel. Az angol származású művész azután költözött feleségével Corsier-sur-Vevey-be a Manoir de Ban birtokra, miután az Egyesült Államokban az FBI politikai nézetei miatt üldözőbe vette. Csaknem 25 évig éltek itt Svájc egyik legszebb, legnyugodtabb vidékén. A… Tovább »

Gesztenyék a múzeumok őszi fesztiválja programjaiból

Van egy gesztenyefa a házunkhoz tartozó kertben. Minden reggel a kávém mellett őt csodálom, télen, tavasszal, nyáron és ősszel. Ma reggel már színes levelei mellett láttam, ahogyan egy-egy gesztenye kupacsa kihasad, a földre hullik, s előbukkan a barna számomra legcsodálatosabb árnyalatát tükröző gesztenye. Hamarosan egyre többen lesznek, s új felfedezésekre indulnak. Valahogy úgy, ahogyan én… Tovább »

Életre keltek Van Gogh napraforgói

Amszterdam közepén szeptember első hétvégéjén napraforgók ezrei borultak virágba tisztelegve Van Gogh és a művei többségének helyet adó múzeum új fogadóépületének. A látogatóknak nincs könnyű dolga, ha a holland festő múzeumába szeretnének bejutni. Az évente 1,6 millió érdeklődőt fogadó kiállítótér előtt mindig kígyóznak a sorok. S talán éppen ez inspirálta a múzeum vezetését, amikor az új… Tovább »

Múzeumi bakancslista Németországban

Kétféle ember van, aki szereti a múzeumokat és aki nem. S kétféle múzeum van, a hagyományos és a szokatlan. Magam részéről kellő időben és hangulatban mindkettőre kíváncsi vagyok, de különösen izgatnak a szokatlan múzeumok. Ez lehet az oka, hogy felkaptam a fejem, amikor az egyik német, nyelvtanulást segítő magazin Németország szokatlan múzeumait gyűjtötte egy csokorba…. Tovább »

Egy határozott nő csöppnyi Franciaországa Svájcban

Barátságtalan novemberi ködben az utcai olajlámpákban alig pislákoló fény mellet sorra gördülnek be a császári udvar hintói a konstanzi Zum Goldenen Adler – Arany Sashoz fogadó elé. 1815 novemberét írjuk. A középső hintóból aprócska fekete cipők orra bújik elő, csipke kíséretében. Határozottan lép le a kocsiról egy bundájába burkolózó, elegáns mozdulatú francia hölgy, rögtön utána… Tovább »

Képes riport egy svájci, XIX. századi, polgári lakóházról

Stein am Rhein település ismerős lehet a blog olvasói számára. A kis svájci város éppen ott települt meg, ahol a Rajna elhagyja a Bodeni-tavat. Leginkább festett falú házairól, a XI. századból származó bencés kolostoráról, középkori templomairól és aprócska szigetéről – ahol ferencesek laknak – vált híressé, s a turisták által kedvelt látogatási célponttá (Itt olvashattok… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!