Élet sója

Turisztikai jóslat 2027-re

Önjáró repülők, robot idegenvezetők, maguktól felépülő apartmanok, pillantással fotózó szemüvegek is lehetnének a jövő turisztikáinak elemei, de nem ezek határozzák meg az utazási trendeket tíz év múlva – szerintem. 2017 nyara Járom Európát, autózom, lassan haladok a dugókban, s van időm közben azon gondolkodni, hogy miért is vagyunk mindenhol ennyien ezen a nyáron? Miért is… Tovább »

Fekete-erdei népviselet inspirálta sapka szingliknek

A népviseletek között sokszor találni olyat, amely különbséget tesz lányok és asszonyok között. Míg az egyik fajtát csak a már eladósorban, de még el nem kelt lányok hordhatják, a másikat már csak a férjezett asszonyok. S a sort még ezer variációval folytathatnánk. Az elmúlt héten egy másik munkám kapcsán sokat foglalkoztam a német Fekete-erdővel. Isteni… Tovább »

Mit másoltak le most a kínaiak?

Kezdem azt hinni, hogy nem véletlenül építenek fel bizonyos európai városokat részben vagy egészben Kínában! Párizs, Hallstatt, London, Moszkva, Washington, Velence, s most a német Hannover. Az, hogy tetszik nekik, szegényes indok. Az már meggyőzőbb, hogy nincs idejük (köztudottan munkamánia miatt építkeztek Huaxi falu lakói hasonlóan) vagy pénzük (az egyszerű munkásokra gondolok) utazni és ezért… Tovább »

Lemberg, a legnyugatosabb ukrán város

Ilyvó, Lviv, Lemberg, Lwów, Leopolis, Lvov – egy város, öt név, s mindez nem csupán nyelvi játék. A nyugat-ukrajnai város falai között ott lapul az osztrák, a magyar, a lengyel, az ukrán, s az orosz történelem. Talán éppen ezért kezdik a turisták felfedezni és új Prágaként emlegetni Ukrajna lengyel határhoz közeli nagyvárosát.  Leó várában –… Tovább »

A fal már ledőlt, de a kerítések még nem

Csaknem három évtizeddel a rendszerváltás után észreveszi-e a turista, hogy az egykori szocialista blokk országaiban jár? A fallal és a vasfüggönnyel együtt lebontásra kerültek-e szokások, beidegződések? Miben kell még sokat változnia a Keletnek, ha fel akar nőni a Nyugathoz?  Ezek és ehhez hasonló kérdések tartoznak azokhoz a tapasztalatokhoz, amelyeket pár hete szereztem az egykori NDK… Tovább »

Hívj fel egy svédet – itt a száma!

Svédország már megint felülemelkedett a világon. Néhány napja bevezettek egy hotline szolgáltatást azoknak a turistáknak, akik autentikus forrásokból szeretnék megtudni, hol találják a legjobb étteremeket, a legszebb kilátási pontokat, vagy keresik az optimális közlekedési lehetőségeket, esetleg csak egy jó történetre kíváncsiak a helyiektől.  S hogy, mi is ebben annyira különleges? Hiszen bármelyik turisztikai hivatal felhívható,… Tovább »

Lennél-e külföldi turista a hazádban?

Utazunk, bejárjuk a világot, turisták vagyunk. Csak néhány napra érkezünk a nagy gondossággal kiválasztott úti célunk helyszínére. Ez alatt a pár nap alatt megpróbáljuk megnézni a legfontosabb látnivalókat, kipróbálni a helyi kulináris csodákat, megismerni lakóit, s messzemenő következtetéseket levonni a helyről, ahol járunk. Figyelmeztetjük magunkat, hogy ez persze felületes ismeretség, mert hogyan is van az… Tovább »

Megtörni látszik az orosz hegemónia Montenegróban

Crna Gora, azaz fekete hegy vagy hegyek országa, Montenegro egy Dél-Dunántúl nagyságú területen tömörít hegyeket és tengerpartot, Európa utolsó őserdejét és legmélyebb kanyonját, s több tucat épített látványosságot. Az elmúlt pár évet megelőzően azonban jobbára csak orosz turisták kedvelt célpontja volt, akik luxus tengerparti szakaszokat is kiharcoltak maguknak.  Mára azonban az orosz turista hegemónia megtörni… Tovább »

Indul a síszezon a világ legkisebb magashegyén

A szakemberek szerint már Karácsonykor síelhetünk a világ legkisebb magashegyén, a szlovákiai Magas-Tátrában. Kevés még ugyan a hó, de a hóágyúzás segítségével a téli sportok kedvelői fényesítgethetik eszközeiket, mert indul a síszezon. Akinek nincs affinitása a lesikláshoz egy vagy kétlábon, esetleg fenéken (csak a szánkóra gondolok), azoknak is érdemes a sportos családtagokat vagy barátokat követni,… Tovább »

Van-e turizmus Romániában?

Nem szeretnék provokatív lenni így advent idején, de kénytelen voltam a fenti címet adni a cikknek, amikor egy kicsit jobban a román turizmus nyomába eredtem. A válasz természetesen igen, van turizmus Romániában, évente több millió turista érkezik az országba, a kérdés sokkal inkább az, hogy mely részeire. Erdély, az egykori királyi Magyarországhoz tartozó terület természeti… Tovább »

Miért fekete a Fekete-erdő?

“A nevem Maja, 8 éves vagyok és nemrég a szüleimmel jártam a Fekete-erdőben, Németországban. Sokat túráztunk ott és nagyon tetszett ez a gyönyörű erdő. De nem fekete! Minden fának nagyon szép zöld színe volt. Nem értem, miért hívják Fekete-erdőnek, ha nem is fekete?” – Maja levele a Fekete-erdő turisztikai irodájához. Nemcsak Németországban, hanem Magyarországon is… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!